Strona główna | Mapa serwisu | English version
  
 

Regulamin ucznia SP w Lgocie Małej
Szkoła Podstawowa w Lgocie Małej > Dokumenty szkoły > Regulamin ucznia SP w Lgocie Małej

Regulamin ucznia SP w Lgocie Małej
Regulamin ucznia SP w Lgocie Małej

REGULAMIN UCZNIOWSKI

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LGOCIE MAŁEJ

I. PRAWA UCZNIA

1.      Uczeń ma prawo do właściwie zorganizowanej nauki i bezpiecznych warunków przebywania w szkole.

2.      Uczeń ma prawo do poszanowania swojej godności, a także do zachowania i ochrony własnej prywatności. W szczególności nie może być w żaden sposób dyskryminowany ze względu na pochodzenie, rasę, narodowość, wyznanie, stan zdrowia lub stan posiadania.

3.      Uczeń ma prawo do swobodnego wypowiadania swoich poglądów, o ile odbywa się to w kulturalny sposób, nie obraża to uczuć innych osób i nie narusza ich praw oraz nie stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawnymi i założeniami Szkoły.

4.      Uczeń ma prawo do poszanowania swoich praktyk religijnych, o ile nie stoją one w sprzeczności ze statutem, celami i programem wychowawczym szkoły.

5.      Uczeń ma prawo do wszechstronnego rozwijania swoich zainteresowań poprzez:

a)      uczestnictwo we wszelkich formach zajęć organizowanych przez szkołę dla jego grupy wiekowej np. zielonych szkołach, wycieczkach, kołach zainteresowań;

b)     organizowania na terenie szkoły innych form działalności – pod warunkiem uzyskania na to zgody dyrekcji Szkoły.

6.      Uczeń ma prawo do rzetelnej i sprawiedliwej oceny swojej wiedzy i jawnych kryteriów oceniania. Ocena jest wystawiana za wiadomości, uzyskiwany postęp, włożony wysiłek, systematyczność pracy, terminowe wywiązywanie się z nałożonych obowiązków, wykazywanie zainteresowania i rzetelny udział w zajęciach.

7.      Uczeń ma prawo do odwoływania się w sytuacjach konfliktowych do wychowawcy klasy, wybranego nauczyciela, pedagoga szkolnego lub dyrektora Szkoły.

8.      Uczeń ma prawo w ciągu półrocza do nieprzygotowania się do lekcji;                         w przypadku 1 godziny zajęć edukacyjnych w tygodniu uczeń ma prawo do jednego nieprzygotowania w semestrze, 2-3 godzin edukacyjnych w tygodniu ma prawo do dwóch nieprzygotowań w semestrze, natomiast w przypadku 4-5 godzin zajęć edukacyjnych do trzech nieprzygotowań w semestrze, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji

9.      Temat pracy klasowej i zakres obowiązującego materiału musi być ściśle określony. Prace klasowe powinny być zapowiadane z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem, nie może być ich więcej niż dwie w tygodniu. Nauczyciel ma obowiązek oddania i omówienia ocenionych prac w możliwie najkrótszym terminie, nie przekraczającym dwóch tygodni, omówione na lekcji i dane uczniowi do wglądu, chyba że zachodzą okoliczności losowe, które to uniemożliwiają.

10.  Niezapowiedziane mogą być tylko krótkie sprawdziany obejmujące materiał ostatnich trzech lekcji i nie może być ich więcej niż dwa w danym dniu. Sprawdziany winny być poprawione w terminie 1-tygodniowym, omówione na lekcji i dane uczniowi do wglądu..

11.  Na wakacje i wszystkie ferie (wielkanocne, bożonarodzeniowe i przerwę semestralną) nie są zadawane pisemne  prace domowe.

II. OBOWIĄZKI UCZNIA

1.      Udział w zajęciach edukacyjnych, przygotowywania się do nich oraz właściwego zachowania się w ich trakcie.

2.      Dbałość o wspólne dobro, ład i porządek w szkole.

3.      Uczeń zobowiązany jest do posiadania podręczników, zeszytów, pomocy i przyborów potrzebnych na zajęciach, a także dzienniczka ucznia.

4.      Uczeń, który z różnych przyczyn (choroba, wyjazd, zawody sportowe, udział w konkursach itp.) był nieobecny na lekcjach, jest zobowiązany do uzupełnienia materiału.

5.      Uczeń ma obowiązek uczestniczyć w wyjazdach szkolnych. W szczególnych przypadkach o zwolnieniu z nich decyduje dyrektor szkoły.

6.       Dbałość o schludny wygląd oraz noszenia odpowiedniego stroju- obowiązek mundurków z logo szkoły. Mundurki- kolor granatowy, bluzki w kolorze białym lub w odcieniach niebieskiego dla wszystkich uczniów.

7.      Na terenie szkoły obowiązuje  zmiana obuwia. W przypadku braku obuwia na zmianę uczeń zobowiązany jest zdjąć buty .

8.      Nie uleganie szkodliwym nałogom.

9.      Naprawianie wyrządzonych szkód materialnych.

10.  Przestrzeganie zasad kultury współżycia.

11.  Dbanie o honor i tradycje szkoły.

12.  Podporządkowywanie się zaleceniom i zarządzeniom dyrektora szkoły, RP oraz ustaleniom SU.

13.  Właściwe zachowanie wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów.

14.  Uczeń musi przestrzegać obowiązujących na terenie szkoły przepisów bezpieczeństwa; korzystania z sal lekcyjnych, z biblioteki, boiska, sali gimnastycznej oraz otoczenia szkoły.

15.  Regulamin obowiązuje także w trakcie wszystkich wyjść i zajęć odbywających się poza szkołą.

16.  O każdym wyjściu ucznia ze szkoły w czasie zajęć (np. do lekarza) musi być poinformowany wychowawca klasy lub dyrektor.

17.  Usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach edukacyjnych  winny być dostarczone przez ucznia w ciągu jednego tygodnia po powrocie do szkoły w formie pisemnej w zeszycie obecności bądź ustnej przez rodziców.

III. NAGRODY I KARY

1.      Uczeń szkoły może otrzymać nagrody i wyróżnienia za :

a)      rzetelną naukę im pracę na rzecz szkoły

b)      wzorową postawę

c)      wybitne osiągnięcia

d)      dzielność i odwagę

2.                              Nagrody przyznaje dyrektor szkoły na wniosek wychowawcy klasy, SU lub RR po zasięgnięciu opinii RP.

3.                              Ustala się następujące rodzaje nagród dla uczniów szkoły:

a)      pochwała dyrektora wobec całej społeczności szkolnej

b)     pochwała wychowawcy i opiekuna organizacji uczniowskich

c)      dyplom

d)     nagrody rzeczowe

4.                              Nagrody finansowe są z budżetu szkoły oraz RR szkoły

5.                              Uczniom przyznaje się świadectwa z wyróżnieniem zgodnie z odrębnymi przepisami.

6.                              Wobec uczniów, którzy nie przestrzegają zasad współżycia obowiązujących w Szkole, stosowane są różnorodne działania wychowawcze m.in.: rozmowy z wychowawcą lub psychologiem szkolnym, informowanie rodziców ustnie lub na piśmie o niewłaściwym zachowaniu ucznia, zlecenie wykonania dodatkowej pracy, podjęcie działań mających na celu zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę.

7.                              Uczniowie, którzy nie przestrzegają postanowień regulaminu lub Statutu Szkoły mogą zostać ukarani poprzez:

a)      upomnienie wychowawcy wobec klasy

b)     upomnienie przez dyrektora szkoły

c)      pisemne powiadomienie rodziców o nagannym zachowaniu ucznia.

8.      Od każdej wymierzonej kary uczeń może się odwołać za pośrednictwem SU, wychowawcy lub rodziców do dyrektora szkoły w terminie trzech dni.

9.      Na postawie uchwały RP dyrektor szkoły  może wystąpić do Kuratora Oświaty z wnioskiem  o przeniesienie ucznia do innej szkoły, gdy ten:

a)      umyślnie spowodował uszczerbek na zdrowiu kolegi

b)     dopuszcza się kradzieży

c)      wchodzi w kolizję z prawem

d)     demoralizuje innych uczniów

e)      często narusza postanowienia statutu szkoły

IV ZASADY PORZĄDKOWE

1.      Z telefonów komórkowych można korzystać tylko w czasie przerw międzylekcyjnych i tylko w sytuacjach koniecznych- kontakt z rodzicami.  Nie wolno ich używać do nagrywania, filmowania i fotografowania.

2.      Do szkoły nie wolno przynosić:

a)     innych urządzeń elektronicznych;

b)     innych przedmiotów i substancji zagrażających bezpieczeństwu uczniów.

3.      Nie zaleca się przynoszenia sprzętów wartościowych, których nie można właściwie zabezpieczyć przed zniszczeniem lub kradzieżą.

4.      Atmosfera i porządek na lekcji mają duży wpływ na wyniki naukowe uczniów. W związku z tym uczniów obowiązuje:

a)     punktualne przybycie na lekcje;

b)     przygotowanie ławki do zajęć w czasie przerwy poprzedzającej lekcje. Pozostawienie na blacie jedynie przyborów do pisania, zeszytu i książki z danego przedmiotu, innych niezbędnych pomocy naukowych i dzienniczka. W szczególności na ławce nie powinny znajdować się :

§        jedzenie i picie,

§        zabawki rozpraszające uwagę,

§        części garderoby,

§        sprzęt sportowy;

c)     zachowanie umożliwiające nauczycielowi prowadzenie lekcji, a w szczególności respektowanie wszelkich jego poleceń;

d)     szacunek i kultura osobista wobec nauczyciela i kolegów;

e)     utrzymanie porządku wokół swojej ławki i w klasie, poszanowanie własności innych osób;

f)       zakaz jedzenia, picia i żucia gumy;

g)     zakaz ściągania; 

5.      W czasie przerw  nie wolno:

a)     siadać na parapetach i szafkach;

b)     grać w piłkę przed budynkiem szkolnym ;

c)     przebywać przed budynkiem szkolnym lub na boisku bez opieki nauczyciela;

d)     opuszczać terenu szkoły;

e)     przebywać w sali gimnastycznej bez nauczycieli;.

6.      Aby słuchać muzyki w klasie, należy otrzymać zgodę wychowawcy.

7.      Po lekcjach należy zachowywać się tak, aby nie utrudniać pracy kolegom i nauczycielom tych klas, w których trwają jeszcze lekcje lub zajęcia pozalekcyjne.

8.      Po lekcjach należy uporządkować klasę, zbierając śmieci i ustawiając ławki. Należy sprawdzić, czy dekoracje w klasie i jej pobliżu nie wymagają poprawienia i w razie potrzeby przywrócić je do stanu, w którym zdobią, a nie szpecą klasę.

9.      W szatni należy pozostawić porządek, buty na zmianę wieszając w torbie na wieszaku i nie ruszać rzeczy innych osób.

10.  Zasady obowiązujące podczas wyjazdów są szczegółowo ustalone na każdy wyjazd. Każdy uczeń musi sobie zdawać sprawę, że wychodząc poza teren szkoły reprezentuje jej dobre imię. W związku z tym obowiązują go wszystkie stosowne zasady regulaminu szkolnego oraz bezwzględne posłuszeństwo wobec opiekunów.

IV. PRZEPISY KOŃCOWE

1.      Każda zmiana Regulaminu wymaga opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i zatwierdzenia przez Dyrektora Szkoły.

2.      Regulamin obowiązuje od dnia 18  kwietnia 2007r.

Regulamin zostanie podany do wiadomości członkom społeczności szkolnej na godzinach wychowawczych, poprzez umieszczenie na stronie internetowej szkoły i na gazetce Samorządu Uczniowskiego.